Rekolekcje

Naszą Wspólnotę tworzą zwyczajni ludzie, którzy są w drodze. Często błądzimy, ale równie często wracamy na właściwą trasę. Musimy nieustannie wzmacniać i uzdrawiać naszą wiarę, dlatego potrzebujemy czasem zatrzymać się, by nabrać sił na dalszą podróż. Takim postojem są dla nas rekolekcje.

Rok 2017

W dn. 12-15.08.2017 r. zorganizowaliśmy rekolekcje wakacyjne, z których fotorelacja jest tutaj

 

24-25.03.2017 r. „Boski system wychowania”

,,Boski system wychowania” to temat tegorocznego Forum Wychowawczego, które odbyło się  w Salezjańskim Gimnazjum im. Dominika Savio w Lubinie w dniach 24-25.03.2017.                 W piątkowy wieczór pierwsza konferencja odbyła się w ramach Salezjańskiego Kociołka Kultury. Gościem  i głównym prelegentem był ks. dr Wojciech Węgrzyniak. Jego pierwsze nauczanie rozpoczęło się od stwierdzenia, że nie jest dobrze żeby mężczyzna była sam. Następnie kontynuował, że człowiek jest stworzony do relacji i nigdy nie będzie szczęśliwy sam. Do szczęścia potrzebuje drugiego człowieka, który jest wartością. Jeśli chcemy się zajmować wychowaniem to musimy mieć świadomość, że człowiek jest najwyższą wartością i nigdy nie zrozumiemy wartości człowieka z punktu widzenia Pana Boga. Na zakończenie piątkowego wieczoru otrzymaliśmy receptę jak wytrzymać z drugim człowiekiem: tylko w Panu Bogu!

W sobotę wysłuchaliśmy trochę więcej o wychowaniu. Padły między innymi stwierdzenia, że każdy człowiek jest bardzo chciany przez Pana Boga i dobrze byłoby gdyby również uczeń czuł się chciany. Pan Bóg najpierw daje, a później wymaga, więc analogicznie czy ja wystarczająco dużo dałem aby wymagać? Panu Bogu zależy na rozwoju człowieka, dlatego nam powinno zależeć na rozwoju dziecka. Pan Bóg wychowuje przez próby, dlatego aby być lepszym musi być próba. Żeby człowiek był wychowany musi być wypróbowany, bo kogo Pan Bóg kocha, tego wystawia na próbę. Kolejną ważną kwestą w procesie wychowawczym to bycie konsekwentnym. Bóg wychowuje nas przez przykazania i jest konsekwentny, jest również cierpliwy i pozwala grzeszyć.

fotorelacja tutaj

 

W dn. 17-19.03.2017 r. nasza wspólnota zorganizowała trzydniowe Rekolekcje Wielkopostne, które tradycyjnie odbyły się w Krzydlinie Małej k/Wołowa. Prelegentem rekolekcji był ks. dr Krzysztof Grzywocz.

Rekolekcje rozpoczęły się w piątek wieczorem od stwierdzenia, że chrześcijaństwo jest spotkaniem. Żeby się spotkać z drugim człowiekiem trzeba się spotkać z Bogiem. Tam gdzie nie ma relacji tam nie ma Boga. Spotkanie jest systemem naczyń połączonych. Istotą mistyki chrześcijańskiej jest, aby przez nasze spotkania doświadczyć Boga. Nie ma nic cenniejszego niż spotkanie.

Sobotę rozpoczęliśmy od refleksji nad zaufaniem. Podstawą duchowości jest ufność! Nie uniesie się ufności człowiekowi bez ufności Bogu. To Bóg mi ufa, dlatego ja mogę zaufać Bogu. Człowiek dojrzały to człowiek ufny. Ufność inspiruje, daje siłę, obdarowuje.

Kolejnym etapem rozważań księdza rekolekcjonisty była sfera uczuć. Być może niektórych z nas zaskoczyła informacja, że nie ma uczuć złych, negatywnych. To czyny są złe. Uczucia są równie ważne jak rozum, są pojemne, nie wolno ich lekceważyć, gdyż może to spowodować zaburzenia. Wyrażanie uczuć jest oznaką dojrzałości.

Kolejne nauczania pozwoliły nam wejść w temat różnicy między samotnością, a osamotnieniem. Samotność jest cechą ludzi dojrzałych, jest składową relacji, drogą do człowieka. Ludzie dojrzali potrzebują dużo przestrzeni. Od samotności przeszliśmy od razu do wartości dialogu i otwartości, która jest gwarantem dobrej więzi. Zamiatanie tematów tabu „pod dywan” nie służy więzi, blokuje, oddala, wpływa destrukcyjnie. Bycie szczerym przed ludźmi i przed Panem Bogiem, to wielka umiejętność nazywania rzeczy po imieniu, to cecha otwartości.

Rekolekcje zakończył temat daru słuchania, który jest również podstawą duchowości. Bóg nas słucha i jest zainteresowany człowiekiem, jesteśmy bytem wysłuchanym. Ważna jest równowaga, aby słuchać i być wysłuchanym. Kontemplacja jest najwyższym poziomem słuchania.

fotorelacja tutaj

W dn. 21-22.01.2017 r. uczestniczyliśmy w rekolekcjach pt.:   ” Pan posłał mnie „,  poprowadzili je Jacek i Halina Stroynowscy, fotorelacja tutaj 

Comments are closed.